BLOG PŘESUNUJE NA KON--E.BLOG.CZ!


Šemík

30. října 2008 v 19:23 | Kikoušek |  Zajímavosti
Kdo by neznal naši slavnou pověst o Horymírovi a jeho věrném Šemíkovi? Určitě jste o těchto dvou už slyšeli. Ale je to všechno pravda?
Začalo to v době, kdy vládl kníže Křesomysl. Hodně se dobývalo zlato a stříbro. Hospodářství v té době hynulo, jelikož spoustu lidí podlehlo vábení lesklého kovu a opouštělo kvůli tomu vesnice. To se nelíbilo Neumětelskému vladykovi Horymírovi. Žádal Křesomysla, aby poslal horníky zpět na pole. Ale neuspěl. Jen horníky popudil a ty mu vypálili vesnici a zničili úrodu.
Horymír chtěl pomstu. Společně s muži ze svého rodu přepadl horniskou osadu Březové Hory. V osadě nezůstal na kameni kámen. Horymír zavalil doly, vypálil osady a zabil spoustu lidí. Ti co přežili si stěžovali. Chtěli Horymírovu hlavu,
Kníže Křesomysl ho tedy nechal zajmout a poté odsoudit na trest smrti. Když měl Horymír vyslovit poslední přání, chtěl se protje na věrném Šemíkovi. Vojáci uzavřeli východy a přivedli koně. Jeho majitel mu něco pošeptal. Poté se rozjeli. Jeli několik koleček a potom Horymír Šemíka pobídl ke skoku. Kůň se přenesl přes vysoké hradby Vyšehradu a dopadl do Vltavy. Se svým pánem na hřebětě doplaval až k Neumětelům. Poté bohužel zahynul.
Křesomysl Horymírovi odpustil a Šemíkovi na počest nechali postavit památní desku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.