BLOG PŘESUNUJE NA KON--E.BLOG.CZ!


Chody koně

30. října 2008 v 19:26 | Kikoušek |  Zajímavosti
Trysk - Je to nejrychlejší chod koně.
nohosled - Plný trysk má rytmus čtyř úderů:levá zadní,pravá zadní,levá přední,pravá přední,po kterých následuje čtyři nohy koně nad zemí.Stejně jako při cvalu může kůň začít na jakoukoli nohu.Vetčina koní má však oblíbenou svou vedoucí stranu.Trysk,během něhož hlava a krk v plném ptodloužení a délka skoku je nejdelší,je nejryclejší chod koně.

Cval - Dal by se definovat jako řada skoků pravidelně se opakujících. Je to nejrychlejší a nejnamáhavější chod. Skoky jsou vyvolány silnou akcí zadních končetin, které hřbetním svalstvem nadnesou předek.
v terénu je až 30 km/h. Plnokrevníci na dráze běží rychlostí až 60 km/h (na kratší úsek).
Cval je třídobí chod. Kůň se při něm pohybuje s tím, že končetiny na jedné straně jdou více dopředu než končetiny na straně druhé. Podle toho, která přední noha došlapuje dál do předu, hovoříme o cvalu na pravau nebo levou nohu.Cválat můžeme v pracovním sedu nebov lehkém neboli stehnovém sedu.

Klus - Je to druhý chod koně, nejspolehlivější a nejpoužívanější na velké vzdálenosti. Trénovaný kůň vydrží asi 15 km, po oddechu v kroku může pokračovat v klusu.
r.klusu 4m/s (15km/h). Klusáci 42 - 50 km/h - na kratší vzdálenosti
Klus je pravidelný ladný dvoudobý chod, při kterém se pohybují diagonální končetiny, například levá přední a pravá zadní současně vpřed.
Aby byl klus pro jezdce pohodlný je třeba vycítit rytmus pohybu a přitom pravidelně vysedávat (je to jednoduché). Klus je-
lehký(s vysedáváním)
krátký(bez vysedávání)
Krok - Je to nejdůležitější chod, nejpomalejší, nejméně namáhá a kůň vydrží déle pracovat (používá se při těžké práci např. u chladnokrevníků).
r. koně je v kroku 6 - 8 km.


Krok je pomalý čtyř fázový chod. Kůň zdvihá nohy v pravidelném sledu po sobě a zase pokládá.
Na začátku jízd jezdci s koňmi nejprve krokují, aby se kůň rozhýbal a mohl jet rychleji. Stejně je to i na konci jízdy, kdy se kůň krokem uvolní a vydýchá.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.