BLOG PŘESUNUJE NA KON--E.BLOG.CZ!


Aldaniti

30. října 2008 v 18:18 | Kikoušek |  Zajímavosti
Tak se oba - jezdec i kůň - z výsluní slávy propadli do samoty, každý vystaven operacím či zániku. Myšlenky zoufalého Boba se uprostřed čtyř bílích stěn samotky, za velkých měsíců nejistoty a strachu stočili jedním směrem. Žokej se k nim upnul veškerou silou své touhy : doufal i za svého koně snil o tom, že zranění a nemoc budou zdárně překonány, že spolu přece jen stanou na startu Grand National a že vyhrají! Naděje se postupem času změnila v posedlou víru jasný cíl a ohromný stimul: "Nebýt toho snu , ještě bych spáchal sebevraždu - Aldaniti mě držel při životě!" ... Lékaři už Championa málem odepsali - byl vychrtlý na kost, vypadal jako stařec, neboť mu po chemoterapii slezly vlasy; pouze oči nepřestávali žhnout: zprávy, které dostával o Aldanitim byly stále povzbudivější. Ryzákovo zranění se pomalu, nadějně hojilo!
Začátkem roku 1980 vyšel pacient branou Royal Marsden Hospital do plískanice. Slabostí se sice šoural, pod vlněnou čepicí teprve vyrážel náznak nových vlasů, v prstech však pevně svíral propouštěcí osvědčení s neuvěřitelným, tolikrát slabikovaným slovem: "vyléčen" - vykročil zpátky do života.
Čekala ho dlouhá rekonvalescence: aby urychlili zotavování organismu , cvičil, pak přidal běh, posléze si sedl na koně. K úžasu turfmanů se koncem roku objevil na zkusmém startu. Zatím nikoliv na Aldanitim...
.. Také ryzák se dostával do formy - většinou se koně po dlouhé přestávce a odloučení už k "sobě" nevrátí , Aldaniti však nezklamal. Konečně se Champion a Aldaniti opět sešli! Jejich cesty se znovu spojili: poprvně si spolu skočili tři lehčí překážky, pak absolvovali jeden přípravný dostih - více času do Velké národní už nezbylo...
... Na Velké národní: V 15:20 se koně s jezdi v sedlech pohnuli ke startovní čáře, kde jsou pečlivě vyrovnáni. "Go!" Zazněl ostrý povel ze startérova tlampače. Devětatřicet vzrušených koní se zadníma nohama zapřelo do travnaté dráhy a vyrazilo vpřed!!! ...Lavina těl se převalila přes první překážku avšak už zde došlo ke kolizi: zdálo se, že i Aldaniti s Bobem Championem padnou, ryzák při nepovedeném doskoku poklesl v kolenou, doslova dřel nosem o trávu - nicméně během pár skoků vybalancoval, Bob se rychle srovnal v sedle a poněkud "rozházeni" zkusili pokračovat. Otřesený kůň vedený znejistělým jezdcem, krátce zazmatkoval i na druhé překážce - pak se ale náraz "chytil" , "našel nohy" a rozhodně vyrazil s takovou chutí a jistotou , až Bobovi připadalo že se na něm veze jako úplný pasažér: "Opravdu nikdy jsem neseděl na žádném koni , který by tak perfektně skákal jako tehdy Aldaniti. Prožíval každou minutu dostihu, a přitom bylo cítit jak je rychlý a poctivý - před ničím neuhnul." V nejtěžším a nejnebezpečnějším dostihu světa s naprosto nepředvídatelným průběhem Aldaniti skutečně skákal jednu překážku za druhou, překonával další desítky a stovky závodu. Aldaniti stále cválal se špičkou. Championem tolik opatrovaný, vyvzdorovaný sen se začal naplňovat. Ještě několik posledních furlongů! - zezadu slabě útočil Spartan Missile, ale bylo vidět, že i jemu už docházejí síly a brzy odpadl. - "Teď!" Bob povolil Aldanitimu otěže, aby se ryzák ještě víc natáhl - a Aldaniti skutečně hnal jako vítr. Aldaniti s Bobem Championem, odepisovaní invalidé, spolu vyrazili do finiše sami .... Tisíce dotud smutných pacientů onkologických oddělení po celém světě bylo namačkáno u televizních obrazovek - od samotného začátku jeli "dostih s Bobem" Každou překážku skákali v duchu s ním. Teď pookřáli: Do srdcí se jim vlila silná vlna naděje na uzdravení - vítězná dvojice se stala symbolem jejich víry.
Zakrátko po vítězství v Grand National založil Bob Charitativní společnost pro výzkum původu a léčby rakoviny. S Aldanitim uspořádali propagační cestu z Epsomu do liverpoolské Aintree . Na trase dlouhé 250 km se v sedle Aldanitiho střídali i významné osobnosti, čestný úsek ujela též princezna Anna. Závěrečnou míli jel Bob. Sbírka určená pro Royal Marden Hospital přesáhla dva miliony liber.

Aldanitiho závodnické srdce dobilo v roce 1997 , ve věku krásných 27 let. Je pochován kousek od svých stájí., kde má pomník.
Aldaniti s Bobem v prvním kole Velké národní roku 1981 Aldaniti ve věku 25 let
Aldaniti s Bobem krátce před Aldinitiho smrtí (1997)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.