BLOG PŘESUNUJE NA KON--E.BLOG.CZ!


Abeceda koňských plemen

30. října 2008 v 18:03 | Kikoušek |  Zajímavosti
A-ARABSKÝ KŮŇ:Nejstarší,nejkrásnější,nejušechtilejší-to jsou přívlastky,kterýmy se může pyšnit Arabský kůň z pouští Arabského poloostrova.Tito koně s vysoko neseným ocasem se podepsaly na většině ostatních plemen.Navíc z nich vzniklo moderní dostihové plemeno anglických plnokrevníků.
B-BERBERSKÝ KŮŇ:Pochází také z pouští,ale jeho domovinou je severní Afrika.Po staletínosil divoké jezdce z kmene kočovných Berberů,podle kterých dostal své jméno.Berber není tak krásný jako arab,ale stajně jako on vylepšil chovy mnoha dalších plemen.
C-CAMARGUESKÝ KŮŇ:Kůň zrozený z mořské pěny-tak zní poetické jméno camargueského koně.Tito bělouši žijí na mořském pobřeží oblasti Camargue v jížní Francii.Zkrocení koně pomáhají místním pastevcům při práci s dobytkem,jiní mají to štěstí,že žijí volně v přírodní rezervaci.

D-DARTMONSKÝ PONY:Pochází z divokých vřesovišť jihozápadní Anglie,na kterých údajně mohl žít už v dobách invaze germánských Sasů-tedy ve 4.století našeho leotpočtu.F-FALABELA:Je koňský trpaslík-dospělí koně jsou sotva větší než vlčák.Své jméno dostali podle rodiny falabela,která v 19.století plemeno vyšlechtila na svém ranči v jihoamerické Argentině.Jací koně jsou předchůdci falabell,ovšem není jasné .


H-HAFLING:Je malé plemeno z tyrolských Alp.Poznáš jej podle barvy ryzé barvy a zvlněné"blonďaté"hřívy a ocasu.Alpský původ haflingů prozrazuje vypálená značka ve tvaru rakouské národní květiny protěže.Haflingovi se proto taky někdy přezdívá"protěžový poník".

CH-CHLADNOKREVNÍCI:Nejsou plemeno,ale typ velmi silných koní.Patří mezi ně peršeroni,na kterých jezdily francouzští rytíři,nebo třeba čěští chladnokrevníci,kteří v lesích stahují kmeny poražených stromů.Všichni jsou si podobní-vypadají těžkopádně a nad mohutnými kopyty mají obvykle dlouhé chlupy.

I-ISLADNSKÝ PONY:Malí isladnští koně z ostrova Islandu se kromě obvyklého kroku,klusu a cvalu dokážou pohybovat i rychlým mimochodem.V zimě moc rostlinné potravy nenacházejí,zati ryb je na pobžeží dostatek-a koně se na nich naučili přiživovat.
J-JAVÁNSKÝ PONY:Poníky z ostrova Jáva v 17.století ovlivnily arabští a berberští koně,které na ostrov dováželi holandští obchodníci.Výsledkem je odolný javánský pony,který i v největčích tropických vedrech ochotně tahá kočáry místní "taxislužby".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.